iOS 7 beta 3 [zkušenosti]

Jsme v polovině testování iOS7 beta 3 a poprvé mohu říci, že systém je použitelný. Od nainstalování aktualizace mi zatím systém nespadl ani nezpůsobil pád jiné aplikace. Ale přeci jenom, ne vše funguje na sto procent. Apple dělá každé dva týdny velké pokroky a práce je rozhodne vidět. Po měsíci používání mohu říci, že jsem si na flatovou grafiku zvykl. Přijde mi na oko líbivější a neunavuje při práci, i když z počátku jsem měl neutrální názor, který se mění v pozitivní. Stále mi ale vadí zdlouhavost některých hlavních grafických přechodů. Chcete-li spustit aplikaci, přechod vám to ale nedovolí, jelikož stále probíhá. Jedná se opravdu o velmi krátký okamžik (zlomek sekundy), ale přesto zanechá dojem neplynulosti.

Novinky

Velké změny se nekonaly. Apple pouze zlepšil rychlost a spolehlivost, ale zároveň přidal nové grafické animace. Nejviditelnější je načítání aplikace při instalaci. Nyní se grafické načítání zobrazí, jako kruhová výseč. Tento efekt by se dal přirovnat k hodinám. Dále pak přibylo vyhledávání ve Zprávách, Poznámkách a v aplikaci Hudba. Mírně pak byl pozměněn přechod ve vyhledávací funkci Dashboat. V Safari zmizela otravně velká ikonka .cz, která byla nahrazena pouze tečkou. Můžete porovnat s obrázky výše. V systému byl zvolen tlustší font písma, zatím to není zcela sjednoceno. Barvy složek se adaptují podle nastaveného pozadí.

ios 7 beta 3 složka1ios7 beta 3 pozadí

Nově vás automaticky přepne Safari do dané aplikace, pokud kliknete na daný odkaz například Facebook nebo Twitter, ve starších verzích systému to také fungovalo, nebo se nejprve načetla stránka a poté jsme museli přepnout ručně do aplikace. Jeden nový efekt, kterého jsem si všiml nedávno se týká notifikačního centra a oznamovací lištičky (sms, zprávy, aplikační notifikace). Když se objevuje tato lišta, lze na ní kliknout a ta se přepne do dané aplikace, ale když zároveň s touto lištou vysunete ze shora notifikační centrum, jakoby se do toho vnoří. Určitě zajímavý a líbivý animační přechod. Změn bylo více, ale tyto považuji za zásadní. Nyní bude Apple odlaďovat systém k dokonalosti, ale stále může něčím překvapit.

ios7 beta 3 počasí

Chyby

Vývoj iOS 7 beta je opravdu rychlý, proto nemá úplně smysl je popisovat podrobně. Co verze to jsou jiné chyby, některé zaniknou jiné se zase objeví, některé zůstanou. Daly by se rozdělit na systémové a aplikační. Systémové většinou  udělají systém nepoužitelný – vypne se, zasekne nebo restartuje. Z aplikací mi nejvíce problémů dělá Fotoaparát. Ten mi způsobil nejvíce restartů a všemožných pádů iOS, Fotoaparát už takto „čaruje“ od první verze. Další aplikace, kterou často používám a špatně funguje je Skype, který je téměř nepoužitelný. Nově v betě 3 mi iPhone jednou úplně zamrzl. Pro představu – při zamrznutí aplikace a přepnutí telefonu do úsporného režimu se iOS neprobudí a nereaguje na nic. Z iPhonu se stane cihla. Pomůže až hard reset. Poprvé mě tato chyba opravdu vyděsila. Doufejme, že tyto dětské nemoci do finální verze zmizí. Stále jsou před námi tři verze Beta, Gold Master a Final.


The following two tabs change content below.

Jan Andrle

Nikdy jsem si Apple příliš neidealizoval, ale iOS je přesně ten produkt, který mi vyhovuje.

Tags: ,