První zkušenosti s iOS7 beta

Od představení iOS7 uběhl jediný den a už tu máme souhrn prvních zkušeností s tímto systémem od našeho čtenáře Honzy Andrleho.

Hon na novinku

Moje putování za iOS7 začalo zhruba před třemi týdny, tedy přesně v den oficiálního oznámení Keynote WWDC. Zaregistroval jsem své UDID a netrpělivě vyčkával. Abyste mohli oficiálně nainstalovat iOS7, tak existují dvě možné varianty. Vlastnit tzv. Developer účet, který stojí 99$ na rok. To se samozřejmě nevyplatí pouze na testování nových iOS. Proto je lepší zvolit druhou variantu, že si najdete vývojáře, který má možnost přizvat jiné osoby do uzavřeného testování. To lze buď někde na fóru, nebo se prodávají licence za menší úplatek. Toto testování lze provádět od představení až po finální vydání.

Uvedení systému na keynote vypadalo slibně, proto jsem byl zvědavý, jak se bude chovat iOS7 na mém iPhonu 4S. Instalace a ověření bylo svižné, jak je zvykem u Apple produktů. Po instalaci mě přivítalo nové užatelské rozhraní s novým designem. „Největší revoluce od dob prvního vydání iOS“ – takto označovala nový systém světová média. Opravdu je to velký skok od zažitého stařičkého grafického prostředí. Nový systém vyznává tzv. flatovou grafiku. Jednoduché geometrické tvary s jednoduchým barevným tónováním. Spousta lidí namítá, že to je z části kopie Windows Phone a Androidu. Osobně si myslím, že pokud je UI dělané v nějakém uceleném grafickém stylu, nelze tam toho moc co vymyslet a „nekopírovat“ jiné. Na dalších obrázcích vám představím změny, které mě nejvíc zaujaly.

Notifikační centrum

Nové přepracované notifikační centrum a rychlý přístup k nastavení aka SBsetting z Cydie. Obě funkce lze vyvolat i na uzamčené obrazovce. Notifikační lišta se vyvolává jako obvykle tažením ze shora rychlé  nastavení tažením ze spodu.

NotifikaceNotifikační centrum

Vyhledávání

Přepracované vyhledávání, nyní se vyvolá tažením prstu dolů v základní obrazovce. Vidím tu podobnost se s Spotlightem na Macu.

iOS7

Multitasking

Další velkou novinkou byl přepracovaný multitasking, nejen že podporuje klasický běh víc aplikací, ale byl přepracován i UI design. Dokonce běží i v landscape módu.

Multitasking iOS7vyhledávání ios7

Safari

Přepracované Safari, nový design záložek odstranění omezení pro max. 8 záložek

Safari iOS7

AppStore

Nový design App Storu s možností wishlistu.

Appstore iOS7

Kalendář

Kalendář v novém kabátku, který mi trochu připomíná Calvetica Calendar na iPhone.

KalendářKalendář 2

Telefon

Pro vyzkoušení jsem v blokovaném seznamu přidal fiktivní číslo a posléze otestoval. Podle očekávání žádná SMS nepřišla. To samé jsem otestoval i blokování kontaktů pro volání. Při vytočení bylo oznámeno, že účastník je nedostupný. Nikde posléze není vidět žádný nepřijatý hovor. Blokování běží na pozadí bez upozornění.

BlokaceDial iOS7

Hudba

Hudební aplikace iPod byla taky přepracována.

602402_4906947880355_1472191978_n Hudba iOS7

Připomínky

V aplikaci připomínky přibyli karty. Každou jde libovolně pojmenovat a barevně označit.

IMG_0279

Počasí

Počasí v betě 2 doznalo mírných grafických změn. Nově lze zobrazit seznam měst.

IMG_0284 IMG_0285

Obrázky

Složka obrázky nově automaticky třídí dle místa a data pořízení snímku. Snímky lze přepnou na roky a jednotlivé sekce dle pořízení místa snímku. Taktéž se vytváří automatické třídění alb dle vlastnosti snímku. Například: Fotoaparát, Panorama, Videa, Instagram atp.

IMG_0288IMG_0286

Závěr

Snažil jsem se zrecenzovat vše nejdůležitější a hlavní vychytávky jsem ukázal. Systém je v této rané testovací fázi málo odladěný. Během dne mi to způsobilo několik pádů aplikace a dokonce dva pády systému. Jedná se o betu, proto ani nelze pořádně hodnotit výkon či stabilitu aplikace. Na mém testovaném zařízení iPhone 4S se chová iOS7 nestabilně a neplynule. Nové přechody a animace nemohu vyfotografovat, ale je jich tam nespočet a jsou opravdu nové a neotřelé. Prvek, co stojí opravdu za pozornost, je posouvání ikonek a pozadí protilehle vůči vašemu pohybu. To způsobuje dojem, že ikonky jsou v jiné „vrstvě“ a pohybují se. Pro připomenutí v době psaní článku mám systém několik málo hodin ani ne den po  představení, proto byly názory spíše neutrální. Uvidíme, jak si zvyknu po čase a jak na tento systém bude reagovat široká veřejnost. Další zkušenosti s iOS7 budeme průběžně aktualizovat o nové poznatky.

Update:

V nové verzi iOS7 beta2  přibyly skryté funkce. Samozřejmostí je zvýšená stabilita a rychlost, která je nejznatelnější prvek bety 2. Efekty jsou plynulejší, ale stále systém nepodporuje úplnou dokonalost a eleganci. Některé aplikace stále nefungují, nebojen po úplném restartu systému. Jedna věc, která mi stále vadí, je zdlouhavost efektů a přechodů, které zdržují při práci. Zde by Apple mohl dost zapracovat a vylepšit tak poměr produktivity a estetiky. Bohužel si myslím, že tato vlastnost se nebude už razantně měnit.

The following two tabs change content below.

Jan Andrle

Nikdy jsem si Apple příliš neidealizoval, ale iOS je přesně ten produkt, který mi vyhovuje.

Tags: ,

  • Eliska

    Dobrý den, je možné, že mi od instalace nejdou odesílat MMS? Diky

    • http://supermac.cz/ Martin Kudrna

      Updatujte iOS na poslední oficiální verzi 7.0.2.