Přehrávejte MP3 z iPhonu v autě

Jistě jste již někdy řešili, jak si pustit oblíbenou hudbu z iPhone či jiné apple hračky ve vašem vozu v dobré kvalitě. Plány Steva Jobse byly velké, jedna z jeho vizí byla také iCar. Samotné iCar sice nikdy představeno nebylo, avšak do trhu s automobily svou stopu vnesl Apple také. V USA je dnes běžné, že nejprodávanější značka vozů Toyota má ve většině vozů v základní výbavě připojení na iPod, iPhone nebo iPad. Podobně zareagovali i ostatní automobilky včetně těch evropských. Možnost připojení zařízení Apple k audiu ve vozech se začala objevovat po nástupu prvních iPodů. Zpočátku však šlo pouze o jednoduchá příslušenství, která však neohromila kvalitou přenosu a možností ovládání. V současné době již mnoho nových vozů danou integraci na iPod nebo iPhone nabízí. Na evropském trhu však zatím často stále za velmi tučný příplatek.

gateway-300-can-usb-ipod-iphone-skoda

 

Zařízení Gateway Lite 3

Co však dělat, když máme starší vůz a v autosalonu nám sdělí, že tento vstup lze dodělat pouze s jiným rádiem nebo dokonce novým vozem? Pak si vaše MP3 z iPhonu v autě nepřehrajte. Našli jsme však řešení a to v podobě zařízení Gateway Lite 3. Toto zařízení jsme vyzkouškeli s iPhonem 4S a navigací ve Škodě Superb (2005).  Nabízelo se hned několik druhů zařízení, nakonec jsme se dle doporučení rozhodli vyzkoušet typ, který nabízel nejvíce možností –  Gateway Lite 3 s bluetooth od výrobce Dension. Pro kvalitní přenos a možnost ovládání hudby z iPhonu tlačítky na volantu musí jít o zařízení, které se připojí přímo na rádio (nejde o FM přenos) a proti jednoduchému „sluchátkovému vstupu“ umožňuje komunikaci s rádiem tak, jako by šlo o tovární příslušenství (CD měnič).

Instalace

Instalace obnáší vyjmutí rádia, v našem případě během pár sekund pomocí demontážních klíčů a připojení jednoho konektoru do zdířky pro připojení CD měniče. Samotná „krabička“ se může nechat za rádiem a protáhne se pouze kabel (kolíbka) pro připojení Apple zařízení nebo USB, popřípadě se umístí do přihrádky spolujezdce. Ačkoli se zdála montáž jednoduchá, nechali jsme si ji nakonec provést prodejcem, také z důvodů handsfree bylo nutné protáhnout interiérem na vhodné místo mikrofon. Po montáži která nakonec s instalací mikrofonu, dokovací kolíbky a konfigurací hlasitosti všech vstupů trvala 1,5 hodiny, jsme mohli zhodnotit všechny funkce o které se vůz rozšířil.

gateway

Ovládání

Po zacvaknutí iPhone 4S  do kolíbky se objevila indikace napájení. Na rádiu jsme zvolili vstup CD changer a v aplikaci s hudbou na iPhone spustili přehrávání. Na displeji rádia a palubního počítače se objevilo CD5  TR1. Tlačítky na volantu a rádiu jsme mohli přepínat mezi skladbami dopředu a dozadu nebo přímo ovládat hudbu z iPhonu.

Po spárování iPhonu s dostupným bluetooth se v nabídce přehrávání hudby objevila ikonka výběru možného zvukového výstupu. Po zvolení varianty Gwlite se hudba začala přehrávat přes bluetooth. I po vyjmutí iPhonu z kolébky bylo možné přepínat skladby tlačítky na rádiu či volantu, stejně jako v případě připojení přes dokovací konektor. Kvalita zvuku přehrávané hudby byla v obou případech bez rozdílu vynikající.

Následně jsme vyzkoušeli kvalitu handsfree. Jakmile se na displeji iPhonu objevil příchozí hovor, pozastavila se hudba přehrávaná z iPhone, tón vyzvánění se ozval v reproduktorech vozu a hovor jsme přijmuli tlačítkem pro další skladbu na volantu. Kvalita reprodukce hovoru byla u nás i na straně volajícího na úrovni originální handsfree sady. Vybrat volaného a zahájit hovor bylo možné pouze přímo z telefonu.

Další funkce:

 • Možnost pohybu po jednotlivých adresářích s libovolnými názvy
 • Vývoj i výroba adaptérů probíhá  v Evropě z vysokohodnotných komponent
 • Zachování všech funkcí a prvků ovládání rádia i informačního displeje
 • Na displeji autorádia či informačním displeji se zobrazuje pouze číslo disku a číslo jednotlivé skladby
 • Zapamatování si naposled přehráváné skladby při přepnutí na jinou funkci rádia či po úplném vypnutí.
 • Bezproblémové načítá větších skladeb (100MB a více)
 • Podpora funkce náhodný výběr (RANDOM/MIX/SHUFFLE)
 • Připojení iPod/iPhone přes dockovací kabel, kolébku či držák včetně nabíjení všech iPod a iPhone (není součástí dodávky – nutno dokoupit)
 • Jednoduchá instalace (plug and play - není potřeba žádných dalších redukcí), zabudování samotného adaptéru nejlépe do přihrádky spolujezdce
 • Načítání dat z USB paměťových médii (flash drive, hard disk) všech velikostí a z iPod/iPhone bez omezení
 • Možnost samostatného upgrade software verze volně dostupné na stránkách výrobce

Celkové hodnocení

Celkové dojmy, vzhledem k současným možnostem rozšíření starších vozů o připojení iPod/iPhone a bluetooth, jsou více než dobré. Kvalitu přenosu hodnotíme na výbornou. Překvapením pro nás byla kvalita streamované hudby a možnost jejího ovládání z rádia. Velkou výhodou nabíjení iPhonu přes dokovací konektor. Přes kabel lze připojit i iPad a přehrávat hudbu přímo z něj. Díky bluetooth streamování můžete přehrávat hudbu i z iPhonu z kapsy vašeho spolujezdce. Nevýhodu vidíme v nezobrazení přehrávané skladby na displeji a rádia. Další zádrhelem je připojení iPhonu 5 přes lighting konektor, kvůli kterém se musí používat redukce

Gateway Lite 3 BT stojí 3690Kč, cena dokovací kolíbky je 890Kč. Instalace v tomto případě stála 500Kč. Další příslušenství pro Apple zařízení do automobilů můžete zakoupit na www.mp3auto.cz.

 


The following two tabs change content below.
Šéfredaktor webu SuperMac.cz, absolvent VŠE, sportovec a spokojený uživatel produktů Apple.

Tags: ,