TinkerTool: Objevte skryté funkce v Lionu

Tinker tool je velmi zajímavá aplikace, která vám umožní přizpůsobit a obohatit si operační systém Lion o velmi zajímavé grafické a funkční vylepšení. Všechny funkce jsou již v tomto operačním systému vestavěné a aplikace TinkerTool je zpřístupní i pro vás. Zkusím vám ukázat nejzajímavější změny, které jdou provést.
                                                                                                 

Finder


Show hidden and system files – Zobrazí skryté a systémové soubory, které normálně nejsou ve Finderu vidět – jedná se například o systémové soubory .DS_Store.

Disable sound effects – Zakáže systémové zvuky (chybové hlášky..)

Display Desktop feature - Po povolení této funkce z plochy zmizí všechny ikony. Po zpětném zapnutí plochy budou zase na svém místě.

Add „Quit“ item to Finder menu – Tohle je jedna z nejzajímavějších funkcí v TinkerTool, která vám umožní úplně vypnout Finder. Ten by normálně zůstal otevřený v liště a byl by pouze skrytý.

Show selected path in window title – V horní liště finderu ukáže místo názvu složky celou cestu k souboru.

2
Mezi další nastavení Finderu patří možnost, díky které nebude operační systém zapisovat komentáře, pozici ikonek na ploše a další atributy do souboru .DS_Store. Určitě vás potěší i možnost zakázat spoustu možností Finderu jako napřiklad odpojení externího disku, vypálení souborů na disk a dalších věcí.

tab

Všechny funkce na obrázku můžete používat pomocí Finderu, ale díky TinkerTool je můžete zakázat

Dock


Dock
Use transparent icons for hidden applications – Když skryjete aplikace (⌘+H), zůstane pod ní v liště svítit modré světélko signalizující, že je aplikace spuštěná. Není však nijak odlišeno, jestli je aplikace skrytá, nebo jestli je jen pod hromadou dalších oken. Po povolení této funkce všechny skryté aplikace zprůhlední.

Dock2

Disable three-dimensional glass effect - Další možností je zakázání trojdimenzionálního efektu skla docku, který po úpravě vypadá jako z předchozích operačních sytémů. Zlom v grafice přišel s Mac OS X Leopard, který s sebou přinesl nový trojdimenzionální dock. Můžete si alespoň graficky připomenout Pumu, Jaguára, Pantera, a nebo tygra.

Dock3

Velmi příjemný je mód jedné aplikace, který při přepínání mezi okny aplikací schová všechna ostatní. Nemůže se tak stát, že budete mít na pracovní ploše nepořádek. („When switching to appliactions hide all others“)

Přibyla taky nová animace Suck in neboli Vsátí, která se nápadně podobá animaci Džina, je však rychlejší a ostřejší.

Don’t allow to change size manually; Don’t allow to modify content – Několikrát jsem si při spouštění aplikace prohodil jejich pořadí v docku. Díky TinkerTool můžete dock zamknout a obsah můžete změnit až po povolení v nastavení aplikace. To stejné platí pro změnu velikosti docku.

Placement: Center/Start position/End position - Za zmínku určtiě stojí taky pozice docku. Místo standartních pozicí dole a po sranách obrazovky je tu pro lištu nové místo. Můžete si zvolit zarovnání k pravé, nebo k levé straně.

Dock4

Add stack for recent items - V docku přibyde i nová složka s posledními otevřenými aplikacemi, dokumenty, servery, svazky a položky. Ukazuje se posledních deset věcí, které jste otevřeli.

Posledni

iTunes

 

iTunes

Až na drobná vylepšení se v iTunes změnilo pouze hodnocení písniček. Místo standartních pěti můžete pomocí TinkerTool hodnotit jednotlivé skladby i pomocí půlhvěězdiček (Allow ratings with half stars). V iTunes jinak není moc zajímavých vylepšení.

 Safari 

safari
Don’t show warning when closing unsubmitted form - V Safari můžete vypnout upozornění, které vás upozorní v případě, že máte neuložený nějaký formulář a chystáte se vypnout prohlížeč.

Reset

reset
Reset to pre-TinkerTool state – Vrátí zpět všechny změny provedné aplikací TinkerTool.

Práce s touto aplikací se mi moc líbila, celé prostředí bylo user-friendly a práci s Mac OS X Lion mi to velice zpříjemnilo. TinkerTool poskytuje mnohem víc funkcí, než jsem vyjmenoval. Stačí ho jen vyzkoušet.

TinkerTool – FREE


The following two tabs change content below.
Šéfredaktor webu SuperMac.cz, absolvent VŠE, sportovec a spokojený uživatel produktů Apple.

Tags: , ,