Uživatelské zkušenosti: iPad 2

Koupě iPadu 2 byla pro mne dlouho plánovaná věc. Od vánoc jsem majitelem Mac mini a tudíž jsem potřeboval nějaké lehké mobilní zařízení na cesty a do školy, na kterém bych si mohl pohodlně prohlížet internet, sledovat videa a vyřídit nějakou tu poštu. iPad 2 byla pro mne jasná volba. Pro mne je to jediný tablet na našem trhu, který zvládá vše, co má tablet zvládat. A to, že nemá USB, nebo nezobrazí Flash, je pro mne stejný argument jako třeba, že nemá WAP.

Nákup

Samotný nákup jsem poněkud podcenil. Už od pátečního dopoledne, kdy se iPad 2 začal u nás oficiálně prodávat, jsem sledoval Twitter a různé blogy, které informovali o velice omezených dodávkách do ČR. Takový humbuk kolem jsem snad ani nezažil u prodeje iPhone 4. Vyrazil jsem tedy v 15.00, necelé dvě hodiny před začátek prodeje do prodejny iSetos na Chodově, kde jsem dostal pořadové číslo 82. Obsluha mi poté sdělila, že disponuje pouze 75 kusy iPadu. Můj model 16 GB mají pouze ve 20 kusech. Po hodině čekání mi to nedalo a volal jsem do Eletroworldu v Čestlicích, jestli náhodou nějaký kus ještě nezbyl. Bylo mi oznámeno, že mojí „šestnáctku“ mají. Tak jsem si ji zarezervoval, daroval pořadové číslo v iSetosu kolegovi ve frontě a vydal se do Čestlic. Během cesty mi volala operátorka, že systém pochybil a žádné iPady už nemají. Ale poradila mi prodejnu v Butovicích, kde mají ještě nějaké být. Nakonec až tam jsem si svůj iPad koupil.

Výběr modelu

Já si vybral nejzákladnější model 16 GB bez 3G. Jeden paušál na internet v mobilu už platím ke svému iPhonu 4. Přišlo mi zbytečné si pořizovat verzi s 3G a platit navíc ještě další paušál, když připojení můžu nasdílet. Argument, že někdo chce mít obě zařízení nezávislá kvůli baterii, pro mne neplatí, protože se nestále pohybuji v dosahu zásuvek. Co se týče kapacity, tak vím z vlastní zkušenosti z iPhonu i z Macu, že čím větší kapacita, tím méně se omezuji a instaluji zbytečné aplikace nebo hry, které později skoro ani nespustím. Vybral jsem si černou variantu, protože bílá mne ve skutečnosti hodně zklamala. Na obrázcích se mi moc líbila, ale v reálu mi iPad 2 v bílé verzi přišel jako takový obyčejný digitální rámeček na fotky. Navíc osobně shledávám bílý rámeček kolem displeje jako rušivý element při sledování videí. Možná si na to člověk může zvyknout, ale mně ten černý přijde elegantnější.

Seznámení

Po vybalení jsem iPad hned připojil k iTunes a snažil se ho aktivovat. Mnohým z nás, co používají na Macu češtinu, vyskočila při aktivaci hláška Language code supplied is not valid. V nastavení pak stačilo přehodit angličtinu na první místo. První věc, které mne příjemně překvapila po několika zkušenostech s prvním iPadem, byla rychlost systému. iPad 2 je mnohem rychlejší. Největší rozdíl pozoruji při přepínání aplikací v multitaskingu a při načítání her. V ruce se mi drží velmi dobře a to jak v horizontální poloze, tak i v té vertikální. K dílenskému zpracování se netřeba vyjadřovat. To bývá u Apple vždy za jedna.

Nedostatky

Po týdnu práce s iPadem mi snad nejvíce vadí jeho delší doba nabíjení. Byl bych rád, kdybyste se v diskuzi podělili o to, jak dlouho vy svůj iPad 2 nabíjíte. Mne se ho téměř ještě nikdy nepovedlo nabít na 100%. Vestavěný fotoaparát vás pravděpodobně také nepotěší. Je to spíše jen nouzové řešení. Kdo je zhýčkaný z Retina displeje, určitě si všimne menší zrnitosti displeje iPadu. Zejména při surfování na internetu je tento rozdíl vidět nejvíce.

Dále mi chybí widgety, alespoň na zamčené obrazovce. Je škoda nevyužít takhle velkou plochu pro zobrazení informací z různých internetových služeb. Zklamala mne cenová politika některých vývojářů, kdy za jednu aplikaci musím platit dvakrát – jednou za verzi pro iPhone a podruhé za verzi pro iPad. Přitom aplikace pro iPad (není to ale pravidlem) nenabízejí o tolik více funkcí než ty pro iPhone.

Aplikace

Čím déle vlastním iPad, tím méně používám svůj iPhone. Veškeré úkony typu: zkontrolovat Twitter, Facebook, RSS čtečku, nebo si naplánovat úkoly, řeším raději na iPadu. Všechny tyto věci jsou na iPadu mnohem větším zážitkem a je to pohodlnější. Na první tři úkony jsem si našel výbornou aplikaci Flipboard, která vytvoří časopis z vašich sociálních sítí. Doporučuji vyzkoušet – Flipboard je zdarma.

Flipboard

Celkově na iPadu dostávají aplikace a hry úplně jiný rozměr. Je to hlavně díky využitému místu na displeji. Pár aplikací co jsem si koupil na iPhone podporuje i iPad – bez nutnosti si kupovat HD verzi. Nebylo tomu tak ale při nákupu aplikace Buzz Player HD, která je pro mne téměř povinností, protože na cestách hodně sleduji seriály. Pro iPad je nutnost si koupit HD verzi zvlášť. Tato aplikace si poradí téměř se všemi formáty videí – i s titulky. Vše jde normálně synchronizovat s iTunes, nebo nahrát přímo přes WiFi. Air Video jsem díky tomu už přestal úplně používat. Následovali další aplikace, na které jsem zvyklý z iPhone. Zde musím vyzdvihnout GoodReader, který je v iPad verzi úžasný. Nedokážu si představit správu svých dokumentů bez této aplikace. Ze zpravodajských aplikací jsem si nainstaloval ČTK a Hospodářské noviny. Ostatní zpravodajské aplikace zatím nejsou na iPad optimalizovány. Ze zahraničního zpravodajství stojí za stažení CNN, BBC, nebo povedený Eurosport. Na počasí používám český MeteoradarCZ a Weather+, který také podporuje iPhone i Pad zároveň. Pro sdílení souborů používám Dropbox, na úkoly Evernote a editaci fotek PS Express. Všechny tři aplikace jsou zdarma. Evernote používám s jednoduchým pluginen do Chrome, který mi dokáže urychlit vkládání zápisků při surfování. Pokud chcete být stále ve spojení s vaším Macem na dálku, tak si stáhněte TeamViewer, který poskytuje vzdálený přístup k ploše. Na iPad jsou aplikace celkově dražší než na iPhone, proto se snažím co nejvíce ušetřit a využít krátkodobé slevy. K tomu mi slouží aplikace AppMiner a AppShopper. Druhá jmenovaná mne dokáže přes notifikace upozornit na to, že moje oblíbená aplikace byla zlevněna.

Verdikt

Je vysloveně těžké říct na co iPad vlastně je. Myslím, že každý by si našel činnost, kterou by na něm pravidelně provozoval a to bez ohledu na věk, pohlaví či povolání. Já iPad využívám do školy na správu přednášek a sledování filmů, moje rodina na něm prohlíží internet, přítelkyně hraje hry a babička si oblíbila aplikaci Recepty.cz. Pokud bych měl dítě, tak vím, že na něm bude malovat, nebo hrát na bubny. A tomu, komu se iPad nelíbí, nebo na něm vidí spousty nedostatků, přeji, ať si vybere u „konkurence“. O úspěšnosti a kvalitě tabletu nevypovídají parametry výkon, RAM, nebo rozlišení, ale vlastnosti jako uživatelská přívětivosti a jednoduchost. App Store nabízí přes 65 000 aplikací přímo pro iPad. Android zatím nedosáhl ani padesáti aplikací pro jeho Honeycomb. Myslím, že válka tabletů skončila dřív, než stačila vůbec začít. Alespoň pro rok 2011.

The following two tabs change content below.
Šéfredaktor webu SuperMac.cz, absolvent VŠE, sportovec a spokojený uživatel produktů Apple.

Tags: , ,